Omega FPD3005-D-A Positive Displacement Flow Meter for Fue
Normally In Stock
Description
Positive Displacement Flow Meter for Fuels & Oils, 18 Vdc to 30 Vdc, 2.6 GPM to 26 GPM, 1 ", NPT Female, ± 0.5 %, 4 mA to 20 mA, Aluminum, FKM, SS, LCD-Display, FPD3000 Series, Each
Specifications
(Instrument-Sensor) IP Protection
IP67
(Instrument-Sensor) NEMA Protection
NEMA 6
(Instrument-Sensor) Supply Voltage
18-30 VDC
Manufacturer
Omega Engineering
Component
Positive Displacement Flow Meter
Features
Aluminum Body
FKM Seals
Temperatures up to 80°C (176°F)
NPT or BSP Threads
Accuracy± 0.5 %
Accuracy Detail±0.5% of reading
Enclosure RatingsIP67, NEMA Type 6
Housing MaterialAluminum
MountingPipe
Operating Temperature, Max80 °C
Operating Temperature, Min-40 °C
Process Connection TypeNPT Female
Repeatability±0.03%
Sensor TypeReed Switch, Hall Effect
Supply Power NoteHall Effect Sensor Power : 4.5 to 24 Vdc, 7.5 mA , Reed Senseor Power : 30 Vdc, 500 mA