Omega DMA20-AAAAA1 Picomag Flow Meter, DN20 (3/4")
Normally In Stock
Description
Picomag Magnetic Flow Meter, Conductive Fluids, 0.026 gal/min to 13.2 gal/min, 3/4 ", BSPP, ± 0.8 %, Pulse, Current, Voltage, 316L SS, FKM, PEEK, 18 Vdc to 30 Vdc, Picomag Series, Each
Specifications
(Instrument-Sensor) IP Protection
IP65
IP67
(Instrument-Sensor) Supply Voltage
18-30 VDC
Component
Electromagnetic Flow Meter
Manufacturer
Omega Engineering
(Instrument-Sensor) Medium
Acid Solutions
(Instrument-Sensor) Medium
Conductive Liquids
Saltwater
Features
Reliable measuring and monitoring of industrial water, cooling water, warm water or rinsing water
Simultaneous measurement of flow, temperature and conductivity
Time-saving device configuration even in difficult to reach places thanks to Bluetooth connectivity
Easy data access via intuitive SmartBlue App
Accuracy± 0.8 %
Accuracy Detail± 0.8% o.r. ± 0.2% o.f.s. (of full scale)
ApprovalsUL, Drinking water approval
Cable Length5 m
Conductivity± 5 µS/cm
Data InterfaceBluetooth, IO-Link
Display Note1.4" TFT color display, auto-rotatable (dependent on orientation)
Display TypeTFT LCD
Electrical ConnectionM12 4 pin Male
Enclosure RatingsIP65, IP67
Materials316L Stainless Steel, Polycarbonate
Materials, Wetted316L Stainless Steel, FKM, PEEK
Media CompatibilityAcid Solutions, Conductive Liquids, Saltwater
Number of Outputs3
Operating Pressure, Max232 psi
Output Detail4 to 20 mA, 2 to 10 V, Pulse
Output SignalCurrent, Voltage, DC Pulse
Power Consumptionmax 3 W
Process Connection NoteStandard: external thread (G½", G¾", G1", G2")
Optional: adapter sets for internal (G) and external (R, NPT) threads, Tri-clamp, Victaulic
Repeatability± 0.2%
Supply Power TypeDC
Supply Voltage18 to 30 Vdc