Schneider Electric QGP32100TM PowerPact Q - molded case circuit breaker - 3-pole - 65 kA - 240 V - 100 A
Normally In Stock
Schneider QGP32100TM Circuit breaker 100 A 65 kA 240 V AC 80 % Lug OFF end, Stud with nut and washer ON end Unit mount IEC, UL Listed, CSA PowerPact Q G Thermal-magnetic 1200 A 2400 A 6.47 in (164.34 mm 4.5 in (114.30 mm 3.93 in (99.82 mm 3 240 V AC Lugs load AWG 4-300 kcmil alum
Condition: New
CALL FOR LEAD TIME*NON-CANCELLABLE, NON-RETURNABLE*
Description
Specifications
Amperage (Molded Case Breaker)
100 Amp
Interrupt Code (Molded Case Breaker)
G Interrupt Rating
Frame Type (Molded Case Breaker)
Q Frame
Mounting (Molded Case Breaker)
Unit Mount
Maximum Voltage (Molded Case Breaker)
240 VAC
Manufacturer
Schneider Electric
Manufacturer
Square D
Component
Molded Case Circuit Breaker
Interrupt Rating (Molded Case Breaker)
65 Ka 240 Volt
Poles (Molded Case Breaker)
3 Pole
Features
Available in 2 or 3 pole design
Overcurrent protection and switching on AC systems
Common accessories across the range
Downloads
Code: 94138