Schneider Electric MGL36600YP Circuit Breaker, PowerPact M, unit mount, electronic trip
Normally In Stock
Condition: New
Usually ships Same Day or Next Day*NON-CANCELLABLE, NON-RETURNABLE*
Description
Circuit Breaker, PowerPact M, unit mount, electronic trip, 600A, 3 pole, 18 kA, 600 VAC, handle padlock
Specifications
Manufacturer
Schneider Electric
Manufacturer
Square D
Component
Molded Case Circuit Breaker
Features
Available in 2-3 pole design
Available from 300-800 A at up to 600 Vac
Interrupting ratings (AIR) include G-35 kA, J-65 kA at 480Vac
Available in standard (80%) rating only