Normally In Stock
NAE PE449T-300-4-575V Electric Motor 300 HP, 1800 RPM, 449T Frame, 575V, 3PH, NEMA Design B, 60HZ, 1.15 S.F., TEFC, Gen Purp, Cast Iron, Prem Eff, Inverter Duty
Description
NAE PE449T-300-4-575V General Purpose Heavy Duty Cast Iron Electric Motor used for > Service factor: 1.15 @ 60 Hz; 1.0 @ 50 Hz; Suitable for 575V @ 1.0; NEMA Design B Performance/ High starting torgue; F1/F2 reversible; Dual-drilled feet for mounting flexibility; Lifting provision. Class F insulation system; Class B rise at full load; Class H vacuum pressure impregnation (VPI) resin for all windings; Corrosion-resistant epoxy paint and stainless steel nameplate and zinc plated hardware; IP55 protection; Condensation drain with plugs. Sealed bearings through 215T frame, regreasable open bearings on 254T frame and above; insulated bearings on ODE available on 444T frame and above; 3-year warranty (extended warranty available)
Specifications
Motor Enclosure Type
Totally Enclosed Fan Cooled
Motor Voltage Phases
3 Phase
Motor Insulation Class
Class F Insulation
Motor Horsepower
300 HP
Motor Frame Model
449T
Motor Voltage
575 Volt
Motor Frequency
60 Hz
Motor NEMA Design
NEMA Design B
Motor RPM's
1800 RPM
Manufacturer
North American Electric Motors
Motor Frame Construction
Heavy Duty Cast Iron
Motor Amperage (Full Load)
264 Amp
Features
Service factor: 1.15 @ 60 Hz
1.0 @ 50 Hz
Suitable for 575V @ 1.0