Schneider XMLR100M1P75 Analog,Discrete 0 - 10 V Air,Fresh Water,Hydraulic Oil Electronic pressure sensors
Normally In Stock
Schneider XMLR100M1P75 Analog,Discrete 0 - 10 V Air,Fresh Water,Hydraulic Oil IP65,IP67 24 VDC SELV Electronic pressure sensors
Condition: New
*NON-CANCELLABLE, NON-RETURNABLE*
Description
Schneider XMLR100M1P75 Analog,Discrete 0 - 10 V Air,Fresh Water,Hydraulic Oil IP65,IP67 24 VDC SELV 316L stainless steel,Polyacrylamide,316L stainless steel,Polyester Pressure transmitter with 1 switching output,For industrials fluids Electronic pressure sensors
Specifications
Manufacturer
Telemecanique
(Instrument-Sensor) IP Protection
IP65
IP67
(Instrument-Sensor) Output Signal Type
Discrete
(Instrument-Sensor) Type of Operator
PNP
Analog
(Instrument-Sensor) Medium
Air
(Instrument-Sensor) Medium
Fresh Water
Hydraulic Oil
(Instrument-Sensor) Supply Voltage
24 VDC SELV
(Instrument-Sensor) Connection Type
Male Connector M12 4 Pins
(Instrument-Sensor) Standards
UL 61010
(Instrument-Sensor) Measurement Response Time
<= 10 Ms For Analog Output
Solid State
<= 5 Ms For Discrete Output
Female Connector G1/4
(Instrument-Sensor) Application
Pressure Transmitter With 1 Switching Output
(Instrument-Sensor) Contact Configuration
NO/NC
For Industrial Fluids
Component
Electronic Pressure Sensor
(Instrument-Sensor) Output Signal Range
0 - 10 Volts
(Instrument-Sensor) Temperature Range
-20 - 80°C
Code: 164766