Schneider XMLP010BD71F 0 - 10 bar Analog 0 - 10 V Air,Fresh Water,Hydraulic Oil Electronic pressure sensors
Normally In Stock
Schneider XMLP010BD71F 0 - 10 bar Analog 0 - 10 V Air,Fresh Water,Hydraulic Oil IP65,IP67,IP69K 24 VDC SELV Electronic pressure sensors
Condition: New
*NON-CANCELLABLE, NON-RETURNABLE*
Description
Schneider XMLP010BD71F 0 - 10 bar Analog 0 - 10 V Air,Fresh Water,Hydraulic Oil IP65,IP67,IP69K 24 VDC SELV Fluorocarbon FPM,Stainless steel AISI 316L Transmitters for industrials fluids Electronic pressure sensors
Specifications
Manufacturer
Telemecanique
(Instrument-Sensor) IP Protection
IP65
IP67
(Instrument-Sensor) Output Signal Type
Analog
IP69K
(Instrument-Sensor) Medium
Air
(Instrument-Sensor) Medium
Fresh Water
Hydraulic Oil
(Instrument-Sensor) Measurement Response Time
<= 2 Ms 10 - 90 % Of Full Scale
(Instrument-Sensor) Standards
ANSI 61
(Instrument-Sensor) Connection Type
Male Connector G1/4A
(Instrument-Sensor) Supply Voltage
24 VDC SELV
Male Connector M12 4 Pins
Component
Electronic Pressure Sensor
(Instrument-Sensor) Application
Transmitters For Industrial Fluids
(Instrument-Sensor) Output Signal Range
0 - 10 Volts
(Instrument-Sensor) Span
0-10 Bar
(Instrument-Sensor) Temperature Range
-30 - 85°C
Code: 164326