Schneider Electric LAL36400V 3P 600VAC/250VDC 400A LAL FA/LA LA Frame MOLDED CASE CIRCUIT BREAKER WITH VISI-BLADE
Normally In Stock
Schneider LAL36400V Circuit breaker 400 A 3P Unit mount CSA, UL Listed, IEC Visi-blade 2000 A 4000 A 11 in (279.40 mm 6 in (152.40 mm 5.84 in (148.34 mm 600 V AC, 250 V DC Lugs load, Lugs line 42 kA 240 V AC, 30 kA 480 V AC, 22 kA 600 V AC, 10 kA 125 V DC, 10 kA 250 V DC Thermal-
Condition: New
CALL FOR LEAD TIME*NON-CANCELLABLE, NON-RETURNABLE*
Description
Specifications
Amperage (Molded Case Breaker)
400 Amp
Frame Type (Molded Case Breaker)
LA Frame
Maximum Voltage (Molded Case Breaker)
600 VAC
Mounting (Molded Case Breaker)
Unit Mount
250 VDC
Manufacturer
Schneider Electric
Manufacturer
Square D
Component
Molded Case Circuit Breaker
Interrupt Rating (Molded Case Breaker)
42 Ka 240 Volt
30 Ka 480 Volt
22 Ka 600 Volt
10 Ka 125 Volt
10 Ka 250 Volt
Poles (Molded Case Breaker)
3 Pole
Features
For manual circuit open or automatic current interruption for overload or short circuit conditions
Contains thermal sensing for overload and magnetic for short circuit in each pole
Flexible platform for various types of mounting and terminations
Code: 95139