Schneider Electric LGA36000S60X AUTOMATIC MOLDED CASE SWITCH 600V 600A
Normally In Stock
Schneider LGA36000S60X Automatic switch 600 A 3P I-Line CCC, CSA, CE, NMX, UL Listed, IEC PowerPact L G AL600LF52K3 Magnetic 6600 A 13.38 in (339.85 mm 5.51 in (139.95 mm 6.61 in (167.89 mm 600 V AC Lugs load, I-Line connection line AWG 3/0-500 kcmil aluminium/copper2 Compliant,
Condition: New
CALL FOR LEAD TIME*NON-CANCELLABLE, NON-RETURNABLE*
Description
Specifications
Interrupt Code (Molded Case Breaker)
G Interrupt Rating
Frame Type (Molded Case Breaker)
L Frame
Amperage (Molded Case Breaker)
600 Amp
Maximum Voltage (Molded Case Breaker)
600 VAC
Mounting (Molded Case Breaker)
I-Line
Manufacturer
Schneider Electric
Manufacturer
Square D
Component
Molded Case Circuit Breaker
Poles (Molded Case Breaker)
3 Pole
Features
To open and close a circuit under normal operating conditions
Can make and break its rated current
Factory set nonadjustable trip point to protect the molded case switch
Downloads
Code: 94243