Schneider Electric JGA36250U43XLYYP PowerPact J-Frame breaker, I-Line, Micrologic 5.2A, 250 A, 3P, 18 kA at 600 VAC
Normally In Stock
Schneider JGA36250U43XLYYP Circuit breaker 250 A 65 kA 240 V AC, 35 kA 480 V AC, 18 kA 600 V AC ABC 80 % 3P I-Line CE, IEC, UL Listed, CSA, CCC PowerPact J G Electronic, ammeter, Micrologic 5.2 A, LSI 1250 A 2500 A 122 °F (50 °C 3 600 V AC I-Line connection line, Lugs load AWG 4-
Condition: New
CALL FOR LEAD TIME*NON-CANCELLABLE, NON-RETURNABLE*
Description
Specifications
Interrupt Code (Molded Case Breaker)
G Interrupt Rating
Frame Type (Molded Case Breaker)
J Frame
Amperage (Molded Case Breaker)
250 Amp
Maximum Voltage (Molded Case Breaker)
600 VAC
UL Listing (Molded Case Breaker)
UL 489
Mounting (Molded Case Breaker)
I-Line
Manufacturer
Schneider Electric
Manufacturer
Square D
Component
Molded Case Circuit Breaker
Interrupt Rating (Molded Case Breaker)
65 Ka 240 Volt
35 Ka 480 Volt
18 Ka 600 Volt
Poles (Molded Case Breaker)
3 Pole
Features
Available in 2 or 3 pole design
Overcurrent protection and switching on AC systems
Common accessories across the range
Downloads
Code: 93713