Schneider Electric JGA36200 PowerPact J-Frame breaker, I-Line, thermal-magnetic, 200 A, 3P, 18 kA at 600 VAC
Normally In Stock
Schneider JGA36200 Circuit breaker 200 A 20 kA 500 V DC, 20 kA 250 V DC, 65 kA 240 V AC, 35 kA 480 V AC, 18 kA 600 V AC ABC 80 % 3P I-Line UL Listed, CE, IEC, CCC, CSA PowerPact J G Thermal-magnetic 1000 A 2000 A 11.48 in (291.59 mm 4.48 in (113.79 mm 5.87 in (149.10 mm 104 °F (4
Condition: New
CALL FOR LEAD TIME*NON-CANCELLABLE, NON-RETURNABLE*
Description
Specifications
Interrupt Code (Molded Case Breaker)
G Interrupt Rating
Frame Type (Molded Case Breaker)
J Frame
Amperage (Molded Case Breaker)
200 Amp
Maximum Voltage (Molded Case Breaker)
600 VAC
UL Listing (Molded Case Breaker)
UL 489
Mounting (Molded Case Breaker)
I-Line
500 VDC
Manufacturer
Schneider Electric
Manufacturer
Square D
Component
Molded Case Circuit Breaker
Interrupt Rating (Molded Case Breaker)
65 Ka 240 Volt
20 Ka 500 Volt
35 Ka 480 Volt
18 Ka 600 Volt
20 Ka 250 Volt
Poles (Molded Case Breaker)
3 Pole
Features
Available in 2 or 3 pole design
Overcurrent protection and switching on AC systems
Common accessories across the range
Downloads
Code: 93545