Phoenix Contact 2910384 Type 1 surge protection device VAL-US-480D/30/1+0-FM
Normally In Stock
VAL-US-480D/30/1+0-FM Phoenix 2910384 Surge arrester 480 VAC Plug-in/screw connection via COMBICON,Screw connection,Fork-type cable lug Type 1 surge protection device Surge Protection
Description
Phoenix Contact 2910384 A surge protective device that monitors one AC power channel and provides remote indication when it reaches 480V, specifically designed to operate on a Delta configuration for AC systems at this voltage level.
Specifications
Max Discharge Capacity
350 V AC