Phoenix Contact 2964270 Solid-state relay terminal block DEK-OE- 5DC/ 24DC/100KHZ
Normally In Stock
Phoenix 2964270 Solid-state relay module 5 VDC Screw connection Input Function,Output Function Relays
Description
Phoenix Contact 2964270 The device features an input solid-state relay with a transmission frequency of 100 kHz, accompanied by an LED indicator and protective circuitry in both the input and output sections. The input is powered by a 5V DC voltage source, while the output can range between 4-30V DC and deliver up to 50mA of current.
Specifications
Relay Mounting
Din Rail
Relay Connection Type
Screw Connection
Component
Relay Module-Solid State
Manufacturer
Phoenix Contact
Relay Input Amperage
7 Mamp
Relay Load Voltage DC Rating
4 Volt - 30 Volt
Coil Voltage Rating
110-127 Volt
Features
Includes signal inputs on PLC counter boards
Limit frequency of up to 100 kHz