Eaton E59-M30C129D01-D2 Inductive Proximity Sensor
Normally In Stock
Eaton E59-M30C129D01-D2 - E59 Series, 0 - 29 mm Sensing Range - 1 NC - 500 mA/300 mA at 30 VDC/48 VDC - End bell: PC,Tube: stainless steel,Front cap: PPS - Green power up turns red when output energized
Description
Eaton E59-M30C129D01-D2 - 1.18 dia, Sensor dist 29 mm, NPN/PNP Auto Configure, NC, 500 mA at 6-30 Vdc, 300 mA at 32-48 Vdc, 4 Pin M12 Connector, 6-48 Vdc input, <3% of sensing dist. accuracy
Specifications
Component
Inductive Proximity Sensor
(Instrument-Sensor) NEMA Protection
NEMA 4X
(Instrument-Sensor) IP Protection
IP67
(Instrument-Sensor) Type of Operator
NPN
PNP
(Instrument-Sensor) Size
M30
(Instrument-Sensor) Contact Configuration
1 NC
IP69K
NEMA 4
NEMA 13
NEMA 6P
NEMA 6
NEMA 12
Manufacturer
Eaton
(Instrument-Sensor) Type
Tubular
(Instrument-Sensor) Connection Type
4 Pin
(Instrument-Sensor) Temperature Range
-40 °F - 158 °F
(Instrument-Sensor) Span
0 - 29 mm
(Instrument-Sensor) Supply Voltage
6-48 VDC
(Instrument-Sensor) Contact Rating
500 Ma At 30 VDC
300 Ma At 48 VDC
Features
Withstands high electrical noise (up to 20 V/m)
Resistant to extreme temperatures (–40 °F [–40 °C])