Eaton E55CBL30T110E Inductive Proximity Sensor
Normally In Stock
Eaton E55CBL30T110E - E55 Series, 0 - 15 mm Sensing Range - 1 NC - 200 mA at 30 VDC - Polybutylene teraphtalate (PPBT) - Output status
Specifications
Component
Inductive Proximity Sensor
(Instrument-Sensor) NEMA Protection
NEMA 4X
(Instrument-Sensor) IP Protection
IP66
(Instrument-Sensor) Type of Operator
NPN
(Instrument-Sensor) Size
M30
(Instrument-Sensor) Contact Configuration
1 NC
NEMA 4
NEMA 13
Manufacturer
Eaton
(Instrument-Sensor) Type
Tubular
(Instrument-Sensor) Span
0 - 15 mm
NEMA 3
NEMA 3S
(Instrument-Sensor) Temperature Range
-13 °F - 158 °F
(Instrument-Sensor) Supply Voltage
10-30 VDC
(Instrument-Sensor) Contact Rating
200 Ma At 30 VDC