Schneider Electric ATV320U55N4WS variable speed drive, ATV320, 5.5 kW, 380…500 V, 3 phases, enclosed
Normally In Stock
Schneider ATV320U55N4WS Class C2 EMC filter integrated 3 phase 5.5 kW heavy duty 7.5 HP heavy duty 380-500 V - 15-10 % Variable speed drive 20.7 A 380 V heavy duty, 14.5 A 500 V heavy duty IP65 IEC 61800-5-1, IP65 IEC 60529 Modbus serial, CANopen 14.3 A 4 kHz heavy duty Altivar M *We recommend adding a reactor to mitigate harmonics and protect the drive from surges.
Description
variable speed drive, ATV320, 5.5 kW, 380…500 V, 3 phases, enclosed
VFD Horsepower Output
7.5 HP
VFD EMC Filter
Integrated
Option Card Slots
Canopen
VFD Amperage Output
20.7 Amp
VFD NEMA-IP Rating
IP65
VFD Line
Altivar ATV320
Features
Safety function
Fanless
For simple and advanced machines
Downloads
Code: 97602