Schneider Electric ATV320U22M2B variable speed drive, ATV320, 2.2 kW, 200…240 V, 1 phase, book
Normally In Stock
Schneider ATV320U22M2B Class C2 EMC filter integrated 1 phase 2.2 kW heavy duty 3.0 HP heavy duty 200-240 V - 15-10 % Variable speed drive 23.9 A 200 V heavy duty, 20.1 A 240 V heavy duty IP20 EN/IEC 61800-5-1, IP20 IEC 60529 Modbus serial, CANopen 11.0 A 4 kHz heavy duty Altivar *We recommend adding a reactor to mitigate harmonics and protect the drive from surges.
Description
variable speed drive, ATV320, 2.2 kW, 200…240 V, 1 phase, book
Specifications
VFD Torque
Constant Torque
VFD Application
Compressor
VFD Application
Conveyor
Positive Displacement Pump
Mixer
Hoist
Traction Drive
VFD Horsepower Output
3 HP
VFD EMC Filter
Integrated
Drive Type
Variable Speed Drive
Option Card Slots
Modbus Serial
Option Card Slots
Canopen
VFD Amperage Output
23.9 Amp
Manufacturer
Schneider Electric
VFD Input Voltage
480 Volt Three Phase
VFD Output Voltage
480 Volt Three Phase
VFD NEMA-IP Rating
IP20
VFD Line
Altivar ATV320
Features
Save time and space
Less downtime and maintenance costs
Optimized for ventilation and pumping applications: up to 30% energy savings
Downloads
Code: 97568