Schneider Electric ATV930D90N4 variable speed drive, ATV930, 90kW, 400/480V, with braking unit, IP21
Normally In Stock
Schneider ATV930D90N4 IP21 IEC 61800-5-1, IP21 IEC 60529 90 kW normal duty, 75 kW heavy duty 173 A 2.5 kHz normal duty, 145 A 2.5 kHz heavy duty Standard version, With braking chopper Variable speed drive Ethernet/IP, Modbus serial, Modbus TCP 125 HP normal duty, 100 HP heavy dut *We recommend adding a reactor to mitigate harmonics and protect the drive from surges.
Description
variable speed drive, ATV930, 90kW, 400/480V, with braking unit, IP21
VFD Horsepower Output
125 HP
Drive Type
Standard Version
Option Card Slots
Modbus TCP
Ethernet/IP
VFD Frame Type
22277 - ATV930 FRAMES 3 & 4
VFD Frame Type
Altivar Process ATV900
2 RJ45 Ethernet IP/Modbus TCP On The Control Block
1 RJ45 Modbus Serial On The Control Block
With Braking Chopper
VFD Amperage Output
173 Amp
VFD NEMA-IP Rating
IP21
VFD Line
Altivar ATV930
VFD EMC Filter
Features
Embedded power measurement and energy dashboard
Embedded process monitoring and control
Stop and Go function to reduce energy consumption
Downloads
Code: 97294