Schneider Electric ATV930D45N4 variable speed drive, ATV930, 45kW, 400/480V, with braking unit, IP21
Normally In Stock
Schneider ATV930D45N4 IP21 IEC 61800-5-1, IP21 IEC 60529 45 kW normal duty, 37 kW heavy duty 88 A 4 kHz normal duty, 74.5 A 4 kHz heavy duty Standard version, With braking chopper Variable speed drive Ethernet/IP, Modbus serial, Modbus TCP 60 HP normal duty, 50 HP heavy duty 79.8 *We recommend adding a reactor to mitigate harmonics and protect the drive from surges.
Description
variable speed drive, ATV930, 45kW, 400/480V, with braking unit, IP21
VFD Horsepower Output
60 HP
VFD Amperage Output
88 Amp
Drive Type
Standard Version
Option Card Slots
Modbus TCP
Ethernet/IP
VFD Frame Type
22277 - ATV930 FRAMES 3 & 4
VFD Frame Type
Altivar Process ATV900
2 RJ45 Ethernet IP/Modbus TCP On The Control Block
1 RJ45 Modbus Serial On The Control Block
With Braking Chopper
VFD NEMA-IP Rating
IP21
VFD Line
Altivar ATV930
Features
Embedded power measurement and energy dashboard
Embedded process monitoring and control
Stop and Go function to reduce energy consumption
Downloads
Code: 97293