Schneider Electric RM35ATL0MW temperature control relay RM35-A - 24..240 V AC/DC - 1 OC
Normally In Stock
Schneider RM35ATL0MW Temperature control relays RM35AT Undertemperature: -1-11°C, Overtemperature: 34-46°C 1.38 in (35 mm Zelio Control 5 A 1 C/O Modular measurement and control relays 1250 VA 10 mA 5 V DC 3.5 VA AC AC-12 IEC 60947-5-1, AC-13 IEC 60947-5-1, AC-14 IEC 60947-5-1, A
Description
temperature control relay RM35-A - 24..240 V AC/DC - 1 OC
Specifications
Relay Mounting
Din Rail
Relay Connection Type
Screw Connection
Component
Voltage Monitoring Relay
Manufacturer
Schneider Electric
Relay Load Amperage
8 Amp
Coil Voltage Rating
110-240 Volt
Coil Voltage Max
250 Volt
Features
Unprecedented accuracy, predictive maintenance and security
Simplified panel design due to 35mm width