Schneider Electric XB4BD25GEX Explosive atmosphere - selector swith 2 positions stay put
Normally In Stock
Schneider XB4BD25GEX Complete selector switch Black standard handle 1 NO + 1 NC stay put 2 positions 90° Screw clamp terminals, 2 x 1.5 mm² with cable end EN/IEC 60947-1, Screw clamp terminals, 1 x 2.5 mm² without cable end EN/IEC 60947-1 Zamak Chromium plated metal 0.87 in (22 m
Description
Explosive atmosphere - selector swith 2 positions stay put
Specifications
(Switching-Indication) Composition
Chromium Plated Metal
(Switching-Indication) Size
22 mm
(Switching-Indication) Shape
Round
(Switching-Indication) Color
Green
Manufacturer
Schneider Electric
Component
Push Button
Features
Metal bezel making it ideal for severe environments
Simple design for easy installation, servicing, modification and adaption
Compatible with standard 22mm cutout
Downloads
Code: 95286