Schneider Electric EDB24020CA E-Frame Brkr 20A, 2P, 480Y/277V, 18/25kA, Bolt-on Mnt
Normally In Stock
Schneider EDB24020CA 20 A Miniature circuit-breaker EDB 18 kA 277 VAC, 25 kA 240 VAC, 18 kA 480Y/277 VAC, 25 kA 120 VAC, 25 kA 120/240 VAC 125 A Frame EDB-EGB-EJB 2 2 00931-EDB CIRCUIT BREAKERS 30.09 lbf.in (3.4 N.m 0.00-0.02 in² (2.5-16 mm² AWG 14-AWG 6 5.66 in (143.76 mm 4.05 i
Condition: New
CALL FOR LEAD TIME*NON-CANCELLABLE, NON-RETURNABLE*
Description
Specifications
Breaker Amperage Rating
20 Amp
Breaker Voltage Rating
277 VAC
Breaker Voltage Rating
480Y VAC
Component
Miniature Circuit Breaker
Manufacturer
Schneider Electric
Manufacturer
Square D
Breaker Number of Poles
2 Pole
Features
Used in lighting panelboards
Superior overload and short circuit protection
From 15A to 125A ratings
Code: 91562