Schneider Electric QOU31001042 QOU Miniature Circuit Breaker, 100A, 3P, 240V, 10kA, Shunt Trip
Normally In Stock
Schneider QOU31001042 3P 100 A Standard Miniature circuit-breaker 120/240 VAC, 240 VAC, 120 VAC, 60 VDC 10 kA 120/240 VAC, 10 kA 240 VAC, 10 kA 120 VAC, 5 kA 60 VDC QOU 00900 - QOU BREAKERS & SWITCH 45 lbf.in (5.08 N.m AWG 12-AWG 2/0 4.45 in (113.03 mm 2.95 in (74.93 mm 3 in (76.
Condition: New
CALL FOR LEAD TIME*NON-CANCELLABLE, NON-RETURNABLE*
Description
QOU Miniature Circuit Breaker, 100A, 3P, 240V, 10kA, Shunt Trip
Specifications
Breaker Voltage Rating
120 VAC
Breaker Voltage Rating
240 VAC
60 VDC
Breaker Amperage Rating
100 Amp
Component
Miniature Circuit Breaker
Manufacturer
Schneider Electric
Manufacturer
Square D
Line
QOU
Breaker Number of Poles
3 Pole
Features
QOU unit mount miniature circuit breakers (cable-in/cable-out) are ideal for OEM applications
This three pole QOU miniature circuit breaker is rated as 100A, 240 VAC
This circuit breaker provides 10 kA breaking capacity
A full line of accessories are available for these circuit breakers
This breaker has a shunt trip with a 12/24 VAC and VDC control circuit voltage
The slotted box lugs will accept one 14 AWG to 2/0 AWG copper or aluminum wire
QOU circuit breakers are UL Listed and CSA Certified.
Code: 90787