Schneider Electric QOU31001021 QOU Miniature Circuit Breaker, 100A, 3P, 240V, 10kA, Shunt Trip
Normally In Stock
Schneider QOU31001021 3P 100 A Standard Miniature circuit-breaker 120/240 VAC, 240 VAC, 120 VAC, 60 VDC 10 kA 120/240 VAC, 10 kA 240 VAC, 10 kA 120 VAC, 5 kA 60 VDC QOU 00900-QOU BREAKERS & SWITCH 45 lbf.in (5.08 N.m AWG 12-AWG 2/0 4.45 in (113.03 mm 2.95 in (74.93 mm 3 in (76.20
Condition: New
CALL FOR LEAD TIME*NON-CANCELLABLE, NON-RETURNABLE*
Description
QOU Miniature Circuit Breaker, 100A, 3P, 240V, 10kA, Shunt Trip
Specifications
Breaker Voltage Rating
120 VAC
Breaker Voltage Rating
240 VAC
60 VDC
Component
Miniature Circuit Breaker
Manufacturer
Schneider Electric
Manufacturer
Square D
Line
QOU
Breaker Number of Poles
3 Pole
Features
1, 2, or 3 pole constructions
Overcurrent protection and switching on AC and DC
Visi-Trip trip indicator
Downloads
Code: 90746