Schneider Electric LC1D150A6KUE Contactor, Tesys Deca Advanced, 3P(3NO), AC-3/AC-3e, <=440V,
Normally In Stock
Description
Contactor, Tesys Deca Advanced, 3P(3NO), AC-3/AC-3e, <=440V, 150A, 100-250V AC/DC coil,lugs-ring or bars
Specifications
Starter Poles
3 Pole
Manufacturer
Schneider Electric
Component
IEC Non-Reversing Contactor
Features
TeSys Deca Contactors (Formerly TeSys D) are available in 13 contactor ratings for motor applications up to 100hp 480V and non-motor loads up to 160 amps. Includes non-reversing contactors, and reversing contactors.
Code: 841120