Eaton 1004405ACH - Meter Socket, 100 Amp, Single Phase, 600 VAC, 4 Jaws, 4 Sockets
Normally In Stock
Eaton 1004405ACH - meter socket, Multiple position horizontal ganged sockets, 100A, Overhead/underground, 3-5/16 hub opening, 3-5/16 hub cover plate, #6-250 kcmil, Four-jaw, Single-phase, #8-2/0 AWG, Horn bypass, Sockets:4, Three-wire, Ring, 600V
Description
Eaton 1004405ACH - Meter Socket, 100 Amp, Single Phase, 600 VAC, 4 Jaws, 4 Sockets, Top/bottom, Ring, #6-250 kcmil
Specifications
Manufacturer
Eaton
Component
Meter Socket
Phase
Single Phase
Number of Jaws
4
Number of Meter Sockets
4
Amperage
100 Amp
Maximum Voltage
600 VAC
Utility Approvals
PA : Pennsylvania Power & Light (PPL)
Features
Two styles are available so that either BR or CH type branch breakers can be used.
One-piece, die-run enclosure eliminates tampering and extends product life.
Downloads
Code: 710291