Eaton 1009694CH - Meter Socket, 100 Amp, Single Phase, 600 VAC, 4 Jaws, 3 Sockets
Normally In Stock
Eaton 1009694CH - meter socket, Multi position horiz. ganged sockets, 100A, Over/under, 3-5/16 inch hub cover plate, #6-250 kcmil, 4-jaw, 1-ph, #8-2/0 AWG, Horn bypass, Three-wire, Ringless, 600 Vac
Description
Eaton 1009694CH - Meter Socket, 100 Amp, Single Phase, 600 VAC, 4 Jaws, 3 Sockets, Top/bottom, Ringless, #6-250 kcmil
Specifications
Manufacturer
Eaton
Component
Meter Socket
Phase
Single Phase
Number of Jaws
4
Number of Meter Sockets
3
Amperage
100 Amp
Maximum Voltage
600 VAC
Utility Approvals
IL : Commonwealth Edison (Comed) / CECHA
Features
Two styles are available so that either BR or CH type branch breakers can be used.
One-piece, die-run enclosure eliminates tampering and extends product life.
Downloads
Code: 709993