Eaton NZMN2-4-A250/160 - Series NZM Complete Molded Case Circuit Breaker, 250 Amp, Four Pole, 690 VAC, 750 VDC
Normally In Stock
Eaton NZMN2-4-A250/160 - 250 Amp, Four Pole, 690 VAC, 750 VDC, 50 kA, Thermal-magnetic, NZM2 Frame, Distribution circuit protection
Description
Eaton NZMN2-4-A250/160 - Series NZM complete molded case circuit breaker, NZM2-frame, NZMN2, Thermal-magnetic trip type, Four-pole, 250A, 690 Vac, 750 Vdc, 50 kAIC, Distribution circuit protection, Rocker lever, motor drive
Specifications
Amperage (Molded Case Breaker)
250 Amp
Poles (Molded Case Breaker)
Four Pole
Maximum Voltage (Molded Case Breaker)
690 VAC
Interrupt Rating (Molded Case Breaker)
50 Ka
Component
Molded Case Circuit Breaker
Manufacturer
Eaton
Frame Type (Molded Case Breaker)
NZM2 Frame
750 VDC
Trip Unit Type
Thermal-Magnetic
Features
Compact breaker with four frame sizes with ratings from 20A up to 1600A.
Switching capacities up to 150 kA and operational voltages up to 690V.
Extensive list of accessories and multiple installation and connection options.
Worldwide approvals available including IEC, UL, CSA and CCC.
Discrete relay outputs available for high load warnings at 70%, 100% and 120%.
Downloads
Code: 707801