Schneider Electric LC1D50M7 IEC Contactor - 50 Amp, Three Pole, 220 VAC Coil, 3 NO
Normally In Stock
Schneider Electric LC1D50M7 IEC Contactor - 50 Amp, Three Pole, 220 VAC Coil, 3 NO, Without built-in bidirectional peak limiting diode suppressor - Application: Motor control, Resistive load
Description
Schneider Electric LC1D50M7 - IEC contactor, TeSys D, nonreversing, 50A, 40HP at 480VAC, up to 100kA SCCR, 3 phase, 3 NO, 220VAC 50/60Hz coil, open
Specifications
Starter Poles
3 Pole
Starter Auxiliary Contacts
1 NO + 1 NC
Starter HP
3 HP @ 115 VAC 1 Phase
Starter Coil Voltage
220 VAC
Features
Designed to meet needs of demanding applications
New modern look & feel of all machines
Easier to install and operate with multi-standard screws
Code: 657873