Schneider Electric QO403L60NS Load Center - 208Y/120 VAC, 240/120 VAC Delta, 240 VAC Delta, 3 Spaces, NEMA 1
Normally In Stock
Schneider Electric QO403L60NS - 65 kA, 208Y/120 VAC, 240/120 VAC Delta, 240 VAC Delta, 3 Spaces - 15" x 7.52" x 3.82" (HxWxD)
Description
Schneider Electric QO403L60NS - Load center, QO, 3 phase, 3 spaces, 3 circuits, 60A main lugs, NEMA1, neutral gnd bar, surface cover, UL
Specifications
Manufacturer
Schneider Electric
Number of Spaces
30
Interrupt Rating
10 Ka
Component
Load Center
Features
They are available in both traditional and plug on neutral configurations
There is 3 types of mains available
There is main circuit breaker, main lugs, and generator panel
Single and three phase options are available
The bus bars are tin plated copper and are shielded
Indoor and outdoors enclosures are an option
QO Load Centers enable the use of a full complement of accessories
This 3 phase load center has 3 spaces and 3 circuits
This system provides 60A main lugs in a NEMA 1 enclosure
It also includes a neutral ground bar, surface cover, and is UL rated.
Downloads
Code: 652300