TCI V1K16A03 dv/dT Output Filter - V1K, 480V, 16A, 3 Phase, 10 HP, UL Type 3R, 60 Hz
Normally In Stock
TCI V1K16A03 - V1K, 600V max, 16A, 3 Phase, UL Type 3R, dV/dT Output Filter, UL Listed, 10 HP, 60 Hz, 95 Watts Loss - 11.45" x 10" x 12" (HxWxD)
Description
TCI V1K16A03 - The V1K Greatly extends motor and cable life from harmful dv/dt caused by PWM VFDs and provides motor protection by limiting voltage spikes to below 1,000 V. Suitable for applications with lead lengths from 100 – 1,000 ft. Optimum performance from 2-4kHz VFD switching frequency.
VFD Filter Frequency
60 Hz
VFD Filter Enclosure
UL Type 3R
Features
Limits voltage spikes to below 1,000 V for applications with lead lengths up to 1,000 ft on 480 V systems.
Reduces motor heating, noise and vibration.
Prevents motor failure with protection against motor insulation breakdown.
Reduces Common Mode by a minimum of 30%.
Improves system productivity by increasing motor bearing life
208 - 600 VAC system compatibility
2 - 750 Amps range
Heavy Duty model available for higher carrier frequency (6 kHz)
Optional Thermal switch
Code: 585411