TCI V1K16A01 dv/dT Output Filter - V1K, 480V, 16A, 3 Phase, 10 HP, UL Type 1, 60 Hz
Normally In Stock
TCI V1K16A01 - V1K, 600V max, 16A, 3 Phase, UL Type 1, dV/dT Output Filter, UL Listed, 10 HP, 60 Hz, 95 Watts Loss - 9" x 5.5" x 10" (HxWxD)
Description
TCI V1K16A01 - The V1K Greatly extends motor and cable life from harmful dv/dt caused by PWM VFDs and provides motor protection by limiting voltage spikes to below 1,000 V. Suitable for applications with lead lengths from 100 – 1,000 ft. Optimum performance from 2-4kHz VFD switching frequency.
Specifications
VFD Filter Voltage
480 Volt
VFD Filter Horsepower
10 HP
Manufacturer
TCI
VFD Filter Voltage Phase
Three Phase
VFD Filter Watts Loss
95 Watts
VFD Filter Frequency
60 Hz
VFD Filter Line
(V1K) Output Filter
VFD Filter Enclosure
UL Type 1
Filter Type
Dv/Dt
Features
Limits voltage spikes to below 1,000 V for applications with lead lengths up to 1,000 ft on 480 V systems.
Reduces motor heating, noise and vibration.
Prevents motor failure with protection against motor insulation breakdown.
Reduces Common Mode by a minimum of 30%.
Improves system productivity by increasing motor bearing life
208 - 600 VAC system compatibility
2 - 750 Amps range
Heavy Duty model available for higher carrier frequency (6 kHz)
Optional Thermal switch
Code: 585409