Schneider Electric LXM52DD72C41000 LXM52 single drive 24A/72A
Normally In Stock
Schneider Electric LXM52DD72C41000 LXM52 single drive 24A/72A *We recommend adding a reactor to mitigate harmonics and protect the drive from surges.
Description
Schneider Electric LXM52DD72C41000 is a 3-phase servo drive with a rated supply voltage of 208-480 V. It has a continuous power of 13 kW and a continuous output current of 13 A at 8 kHz. The drive is compatible with various servo motors optimized for torque and speed. It features a communication interface (SERCOS III), 4 digital inputs, and a 24 V DC discrete output voltage. The drive is returnable and meets EN/IEC standards for performance and reliability. Its compact dimensions of 10.79" x 8.54" x 4.25" make it suitable for various applications.
Specifications
VFD Amperage Output
72 Amp
Manufacturer
Schneider Electric
Option Card Slots
Integrated
VFD Horsepower Output
17.4 HP
Option Card Slots
SERCOS III
Features
The single drive features SERCOS III physical interface
It offers 4 digital inputs and 2 digital outputs
It is a single drive with a rated supply voltage of 208V to 480V, a continuous output current of 13A and a continuous power of 7kW
It is furnished with connector terminals for electrical connection
It is an IP20 rated product
It weighs 5kg
This product is certified by CE
It meets EN/IEC 61800-3 standards
This product is compatible with servo motor SH3 (100mm, 4 motor stacks), servo motor SH3 (140mm, 2 motor stacks) and servo motor SH3 (140mm, 3 motor stacks)
Lexium Stand alone servo drives from 0.4kW and 7kW for PacDrive based automation solutions.
Downloads
Code: 494791