Schneider Electric LXM32CD72N4 motion servo drive, Lexium 32, 72A, three phase, supply voltage 208 to 480V, 7kW, modbus
Normally In Stock
Schneider Electric LXM32CD72N4 motion servo drive, Lexium 32, 72A, three phase, supply voltage 208 to 480V, 7kW, modbus *We recommend adding a reactor to mitigate harmonics and protect the drive from surges.
Description
Schneider Electric LXM32CD72N4 is a three-phase servo drive with a maximum continuous power of 6500W (230V) or 13000W (400V). It is compatible with various servo motors and has a built-in fan for cooling. The drive has integrated Modbus communication and meets EN/IEC standards. It has compact dimensions of 10.63in x 9.33in x 4.25in and operates at a rated supply voltage of 200-240V or 380-480V. The unit is not returnable and has a relative humidity rating of 5-85%.
Specifications
VFD Amperage Output
72 Amp
Option Card Slots
Modbus
Manufacturer
Schneider Electric
VFD Input Voltage
480 Volt Three Phase
VFD Output Voltage
480 Volt Three Phase
Option Card Slots
Integrated
VFD Horsepower Output
17.4 HP
Features
Lexium 32 simplifies all aspects in the machine lifecycle from engineering to maintenance
Downloads
Code: 494764