Schneider Electric LXM32CD18M2 motion servo drive, Lexium 32, 18A, single phase, supply voltage 115 to 230V, 0.5 to 1kW, modbus
Normally In Stock
Schneider Electric LXM32CD18M2 motion servo drive, Lexium 32, 18A, single phase, supply voltage 115 to 230V, 0.5 to 1kW, modbus *We recommend adding a reactor to mitigate harmonics and protect the drive from surges.
Description
Schneider Electric LXM32CD18M2 is a single-phase servo drive with a maximum continuous power of 500W at 115V and 1600W at 230V. It has integrated cooling and is compatible with various servo motors. The drive supports a rated supply voltage of 100-120V and 200-240V. It has Modbus communication interface, integrated EMC filter, and safety functions like STO. The drive has dimensions of 10.63"H x 9.33"D x 1.89"W and is suitable for vertical installation. It has various input and output options, including 2 analogue inputs and 5 discrete outputs. The drive is CE marked and meets EN/IEC standards.
Specifications
VFD Amperage Output
18 Amp
Option Card Slots
Modbus
Manufacturer
Schneider Electric
VFD Input Voltage
230 Volt Single Phase
VFD Output Voltage
230 Volt Single Phase
Option Card Slots
Integrated
VFD Horsepower Output
2.1 HP
Features
Lexium 32 simplifies all aspects in the machine lifecycle from engineering to maintenance
Downloads
Code: 494760