3M 7100111116 - 3M Heat Shrink Thin-Wall Tubing FP-301-3/16-48"-Black-250 Pcs, 48 in length sticks
Normally In Stock
3M Heat Shrink Thin-Wall Tubing FP-301-3/16-48"-Black-250 Pcs, 48 in length sticks - 7100111116
Condition: New
Sale Price
SOLD BY THE CASE (1 Case = 250 Each)
Tariff Status
Need a large quantity or a custom solution?
Description
3M Tubing & Molded Parts, catalog number FP0.188BK48"L, is a single-wall polyolefin heat shrink tubing. It has a shrink ratio of 2:1, making it suitable for various applications in access networks, long-haul/metro loop networks, and wireless networks. The tubing is flame retardant and has a maximum operating temperature of 135 ℃ (275 ℉). It is black in color and made of non-corrosive polyolefin material. The tubing is CSA and UL Recognized, meeting the requirements of the AMS-DTL-23053/5, Class 1 Mil Spec. It comes in 48-inch sticks and has an overall length of 48 inches. The inner diameter before shrink is 0.187 inches (4.75 mm), while the inner diameter after shrink is 0.093 inches (2.36 mm). The tubing has an elongation of 400% and can withstand temperatures ranging from -55 to 135 degrees Celsius (-67 °F to 275 °F). - 7100111116
Specifications
Color
Black
Manufacturer
3M
Overall Length (Imperial)
48 In
Flame Retardant
Yes
Component
Tubing & Molded Part
Heat Shrink Type
Single-Wall Polyolefin Heat Shrink Tubing
Material
Polyolefin
Tubing Type
Single (Thin) Wall
Features
FLAME-RETARDANT TUBING: For applications up to 600V (clear is not flame retardant)
FOR DEMANDING CONDITIONS: Performs at an operating temperature up to 275 °F (135 °C)
Downloads
Code: 475772