3M 7100007364 - 3M Heat Shrink Thin-Wall Tubing FP-301-1/8-48"-Black-25 Pcs, 48 in length sticks
Normally In Stock
3M Heat Shrink Thin-Wall Tubing FP-301-1/8-48"-Black-25 Pcs, 48 in length sticks - 7100007364
Condition: New
Sale Price
SOLD BY THE CASE (1 Case = 25 Each)
Tariff Status
Need a large quantity or a custom solution?
Description
3M Tubing & Molded Parts FP0.125BK48"S is a single-wall polyolefin heat shrink tubing. It is black in color and has an overall length of 48 inches (1220 mm) and an inner diameter before shrink of 0.125 inches (3.18 mm). The tubing has a shrink ratio of 2:1 and a maximum operating temperature of 275 °F (135 °C). It is flame retardant, CSA and UL recognized, and meets the Mil Spec AMS-DTL-23053/5, Class 1 requirements. The tubing is non-corrosive, has a high tensile strength of 2400 psi, and can withstand temperatures ranging from -67 °F to 275 °F (-55 °C to 135 °C). It comes in 48-inch sticks and has UL approval and bug temperature of 257 °F (125 °C) and bug voltage of 600 volts. The FP0.125BK48"S tubing is suitable for various applications, including access network installations, long-haul/metro loop networks, and wireless network infrastructure accessories. - 7100007364
Specifications
Color
Black
Manufacturer
3M
Overall Length (Imperial)
48 In
Flame Retardant
Yes
Component
Tubing & Molded Part
Heat Shrink Type
Single-Wall Polyolefin Heat Shrink Tubing
Tubing Type
Single Wall (Thin)
Material
Polyolefin
Overall Length (Metric)
1220 mm
Features
FLAME-RETARDANT TUBING: For applications up to 600V (clear is not flame retardant)
FOR DEMANDING CONDITIONS: Performs at an operating temperature up to 275 °F (135 °C)
Downloads
Code: 475707