ABB PSTX470-600-70 Soft Starter - 125-350 HP @ 208-600 VAC, 470 Amp, 600 VAC
Normally In Stock
ABB PSTX470-600-70 - 600 VAC - 470 Amp - Normal Duty: 125-350 HP @ 208-600 VAC, Severe Duty: 125-350 HP @ 208-600 VAC - 19" x 14" x 11" (HxWxD)
Specifications
Starter Voltage
600 VAC
Manufacturer
ABB
Starter Horsepower
150 HP @ 240 V
Starter Horsepower
300 HP @ 480 V
125 HP @ 208 V
Component
Soft Starter
Starter Coil Voltage (Control)
100-250 VAC
350 HP @ 600 V
Starter Current Rating
370 Amp
Starter Current Rating
470 Amp
Features
Multiple different start and stop ramps
Built-in bypass for energy saving and fast installation
Detachable IP66/4X outdoor keypad
3 DI, 3 DO, 1 AO, PTC/PT100, Built-in Modbus
Complete motor protection
Extensive functionality
Downloads
Code: 418472