nVent Hoffman N431216G360 Spectracool AC 115 VAC 11000 BTU
nVent Hoffman N431216G360 SpectraCool Narrow G360, 100 - 120 VAC , 11000 BTU, Type 4 Outdoor-Indoor, Painted Galvanized Steel.
Description
nVent Hoffman N431216G360 SpectraCool Narrow with Advanced Corrosion Protection Level 2 Painted with Remote Access Control - G360, Voltage: 100 - 120 VAC , 11000 BTU, Type 4 Outdoor-Indoor, Painted Galvanized Steel.
Specifications
AC Width
12"
AC Mounting
Side Mount
AC Maximum Ambient Temp
131 F
AC With Remote Control Access
Includes Remote Control Access
AC Voltage
115 VAC
AC Max BTU Rating
11000 BTU
AC Type
Air Conditioner (Compressor)
AC Environment
Outdoor-Indoor
AC Minimum Ambient Temp
-40 F
AC Composition
Painted Steel
Component
Air Conditioner
Line
Spectracool
AC Depth
15"
AC Height
44"
AC NEMA Rating
NEMA Type 12
AC NEMA Rating
NEMA Type 3R
NEMA Type 4
AC Amperage
22 Amp
Manufacturer
Hoffman
Acs Watts
3223 Watts
Features
Cleanable, reusable aluminum mesh filter protects coils for maximum cooling performance
Narrow design accommodates 12-inch (300mm) deep cabinets
Attractive industrial design with minimal use of visible fasteners
R407C, R513A or R134a refrigerants
Models for 115, 230 and 400/460 3-phase VAC power input
Energy efficient reciprocating compressor on N28 models
Dust-resistant condenser coil allows the unit to be run filterless in most applications
Outdoor model operating temperature range from -40 F/-40 C to 131 F/55 C (125 F/52 C on N28 Series)
Energy efficient rotary compressor on N36 and N43 models
Galvanized sheet-metal cover for rugged factory environments
Every unit functionally tested before shipping
Mounting hardware, gaskets and user manual furnished with the unit
Easy-mount flanges for simple installation
Downloads
Code: 41290