Eaton VM610CKZ1 - Mining Rated Contactor 610 Amp 240 Max Volt
Normally In Stock
Eaton VM610CKZ1 610 Amp - 240 Max Volt - 7" x 2.4" x 3.35" (HxWxD)
Description
Eaton VM610CKZ1 - 610A, 220/240 Vac, 50/60 Hz, without lugs
Specifications
Starter Frequency
60 Hz
Starter Coil Voltage
240 VAC
Starter Frequency
50 Hz
Starter Coil Voltage
220 VAC