Eaton XTCC020C11A - XT IEC Capacitor Contactor 20 Amp 120 Max Volt
Normally In Stock
Eaton XTCC020C11A 20 Amp - 120 Max Volt - 3" x 5.75" x 5.25" (HxWxD)
Description
Eaton XTCC020C11A - Screw terminals, 20A, 45 mm Frame size, 1NO-1NC top-mount auxiliary contact configuration, 110V 50 Hz, 120V 60 Hz coil
Specifications
Starter Coil Voltage
120 VAC
Starter Frequency
60 Hz