Eaton XTCE015B01F - IEC Non-Reversing Contactor 15 Amp 230 Max Volt
Normally In Stock
Eaton XTCE015B01F Non-Reversing - Three Pole - 15 Amp - 230 Max Volt - XT IEC Series - 3.07" x 1" x 1" (HxWxD)
Description
Eaton XTCE015B01F - 15A, 230 Vac, 50 Hz, 1NC, 15A, Frame B, 45 mm, 50 Hz, 1, 2, 3/ 5, 5, 10, 10 hp (1/3PH @115, 200, 230/200, 230, 460, 575 V), Three-pole, Non-reversing, , Screw terminals, Full Voltage Non-Reversing
Specifications
Starter Auxiliary Contacts
1 NC
Starter HP
10 HP @ 460 VAC
Starter HP
10 HP @ 575 VAC
3 HP @ 230 VAC
1 HP @ 115 VAC
Starter Coil Voltage
230 VAC
2 HP @ 200 VAC
5 HP @ 200 VAC
Starter Frequency
50 Hz
Component
IEC Contactor
Starter Poles
Three Pole
Starter Reversing Capability
Non-Reversing
Starter Amperage
15 Amp
Manufacturer
Eaton
Sub Component
IEC Non-Reversing Contactor
5 HP @ 230 VAC
Starter Class
XT
Features
AC control from 12V to 600V 50/60 Hz
DC control from 12V to 220V
Available with screw or spring cage terminals
Reversing or non-reversing contactors and starters
AC-3 contactor ratings to 1000A and AC-1 contactor ratings to 2000A
Non-reversing starters to 650A
Panel or DIN rail mounting to 65A
IP20 finger and back-ofhand proof
Large ambient temperature range, –25 to 50°C [–13 to 122°F]
AC and DC controlled contactors in the same compact frame
Low power consumption AC and DC coils
Built-in NO or NC auxiliary contacts to 32A
Plug-in accessories for reduced installation time
Coil replacement on Frames C–N (18–820A)
Contact replacement on Frames D–N (40 –820A)
Integrated suppressor 7–150A DC operated contactors and 185–2000A AC and DC operated contactors