Phoenix Contact 1191888 Surge protection device BXT-4XS-SEC-T3-120+2X2-24AC
Normally In Stock
BXT-4XS-SEC-T3-120+2X2-24AC Phoenix 1191888 Wall-mounted NEMA 4/4X (IP66) 316L stainless steel enclosure with surge protection for 120 V AC/DC power and two 24 V AC loops with 28 V AC/40 V DC MCOV
Description
Phoenix Contact 1191888 The enclosure is a wall-mounted, NEMA-rated stainless steel case that provides surge protection for both AC and DC power sources. It features 120 V AC/DC input and can support additional power options including two 24 V AC circuits, as well as 28 V AC and 40 V DC outputs through its MCOV ports.