Phoenix Contact 1110466 Power supply UNO2-PS/1AC/24DC/120W
Normally In Stock
UNO2-PS/1AC/24DC/120W Phoenix 1110466 Power supplies with basic functionality Input: 110 VAC -240 VAC,Output: 24 VDC, 1.34 Amp Screw Connections, Mount Type: Din Rail Mount
Description
Phoenix Contact 1110466 The UNO POWER is a primary-switched power supply unit that features screw connection and DIN rail mounting options for easy installation. It accepts a single-phase input and provides a DC output of up to 28V at a maximum current of 5A, allowing for adjustable voltage settings from 24V DC to 28V DC.
Specifications
Power Supply Type
Switching
Power Supply Mounting
Din Rail Mount
Power Supply Voltage Output
24 VDC
Power Supply Amperage Output
5 Amp
Component
Power Supply
Manufacturer
Phoenix Contact
Line
UNO
Power Supply Voltage Input
240VAC
Power Supply Voltage Input
120VAC
Power Supply Amperage Output Range
0-5 Amp
Power Supply Voltage Input Range
110 VAC -240 VAC
Features
Save space in the control cabinet with an extremely narrow overall width of just 35 mm
Save energy, thanks to a high degree of efficiency
Outdoor installation possible, with a wide temperature range of -25°C … +70°C