Phoenix Contact 1688874 Contact insert VS-15-ST-DSUB-EG
Normally In Stock
Phoenix Contact 1688874 - Contact insert - 15 Positions - Copper Alloy - 5 Amp - 125 V - IP20 - Solder Connection
Condition: New
Sale Price
MUST BUY IN PACKS OF 10
Description
Phoenix Contact 1688874 A D-SUB contact insert with a shell size of 2 features 15 signal contacts, typically having a specific type of contact pin design, accompanied by a solder cup that provides secure attachment. The unit is mounted straight through a 3mm hole, suitable for panel mounting frame and sleeve housing applications identified as VS-15-.