nVent Hoffman A12R126HCLO Steel Enclosure Junction Box
nVent Hoffman A12R126HCLO Enclosure Steel 12 x 12 x 6 inch (HxWxD) Type 3R Steel Enclosure with Galvanized steel lift-off hinges with stainless steel pins and provisions for padlocking on each draw pull catch.. (DOES NOT INCLUDE BACK PANEL)
Condition: New
Usually ships Same Day or Next DayDOES NOT INCLUDE BACK PANEL
Description
nVent Hoffman A12R126HCLO Enclosure Steel 12 x 12 x 6 inch (HxWxD) This nVent Hoffman steel enclosure junction box has a drip-shield top and seamless sides, making it the perfect enclosure for all types of weather, rain, sleet, snow, or dripping water. With it's removable cover, galvanized steel lift-off hinges, and stainless steel pins, this enclosure allows for easy mounting and access. This enclosure also has embossed mounting holes, gasketing on the top of the door, and provisions for padlocking, making it perfect for many different projects.
Specifications
Enclosure Depth
6"
Enclosure Environment Rating
Outdoor-Indoor
Enclosure Hinge Type
Standard Hinge
Enclosure Lock Type
Padlocking
Enclosure Latch Type
Pull Catch
Enclosure Composition
Painted Steel
Enclosure Height
12"
Enclosure Width
12"