Phoenix Contact 1688942 D-SUB contact support VS-15-BU-DSUB-CD-OG
Normally In Stock
Phoenix Contact 1688942 - 15 Positions - 5 Amp - 125 V - IP20 - Crimp Connection
Description
Phoenix Contact 1688942 A D-SUB contact carrier with a shell size 2 is used to connect 15 signal contacts, featuring a type of contact socket suitable for crimp contacts, and has a straight design that can be fixed using a 3 mm hole. This contact carrier is designed for panel mounting frame and sleeve housing applications, denoted by the VS-15... prefix.