Phoenix Contact 1689909 Contact insert VS-25-BU-DSUB-EG
Normally In Stock
Phoenix Contact 1689909 - Contact insert - 25 Positions - Copper Alloy - 5 Amp - 125 V - IP20 - Solder Connection
Description
Phoenix Contact 1689909 A D-SUB contact insert with a shell size 3 features 25 signal contacts arranged in the type of contact socket present. It includes a solder cup for secure connection and has a straight design, designed to be fixed with a 3 mm hole through which it can be securely attached to either a panel mounting frame or a sleeve housing designated as VS-25-.