Phoenix Contact 1689967 D-SUB contact support VS-25-BU-DSUB-CD-B
Normally In Stock
Phoenix Contact 1689967 - 25 Positions - 5 Amp - 125 V - IP20 - Crimp Connection
Description
Phoenix Contact 1689967 A D-SUB contact carrier with a shell size 3 is designed to accommodate 25 signal contacts, typically featuring a crimp contact arrangement. The carrier's design accommodates straight contact arrangements, allowing it to be securely fastened into a panel using a 3mm hole for mounting, and can be housed in a VS-25 sleeve frame.