Schneider Electric LC1D12G7 IEC Reversing Starter Contactor IEC 120V 12A 3Pole
Normally In Stock
Buy IEC Contactor, 120VAC, 12A, Open Enclosure, 3 Pole, Non-reversing, Enclosure Type Open, Auxiliary Contact Form online from authorized Schneider Electric VFDs distributor RSP Supply. Check stock and pricing, view product specifications, and order online.
Description
TeSys LRD, thermal overload relay, 0.63 to 1 A, class 10A
Specifications
Starter Full Load Resistance
25 Amp
Starter Poles
3 Pole
Sub Component
Tesys D IEC Starter Contactor
Features
TeSys Deca Contactors (Formerly TeSys D) are available in 13 contactor ratings for motor applications up to 100hp 480V and non-motor loads up to 160 amps. Includes non-reversing contactors, and reversing contactors.
Downloads
Code: 12859